- Back to Home »
- Bakoma , kefir »
- Kefir naturalny
Posted by :
MlecznAlejka
24 lipca 2011
Czas powrócić ;) Pierwsza cześć wyjazdu wakacyjnego dobiegła końca! Liczyłam na to, że w trakcie wypoczynku wytropię na półkach sklepowych lokalne produkty mleczne, które będę mogła spróbować i tutaj je opisać :) niestety troszkę się zawiodłam i byłam zaskoczona, gdyż..nic nie znalazłam :( Dostępne były duże marki, a lokalnych brak..Wszechobecna była seria 'Mazurski Smak' z firmy Mlekpol, ale z Mazurami to ona ma tylko wspólną nazwę i nic więcej.
Lato trwa, pogoda troszkę nie dopisuje, ale to nic ;) Czas zaprezentować typowo letni produkt - Kefir naturalny z firmy Bakoma. Nie przepadam za czymś takim jak zsiadłe mleko lub kefir, ale coś mnie podkusiło by to kupić. Co takiego? Smak kwaśny (coś niesłodzonego) i chęć orzeźwienia w letni dzień. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie smak i zapach.
Kefir jest rzadki, wygodny do picia. Poręczna i smukła butelka ułatwia picie, więc na plus. Minusem jest zapach - jakiś taki gorzkawy, wcale nie kefirowy. Do tego wszystkiego smak jest podobny do zapachu. Chociaż w składzie jest tylko mleko pasteryzowane i bakterie mlekowe to zastanawiam się skąd ten gorzkawy posmak, który psuje całość. Produkt jest kwaśny czyli taki jaki powinien być, ale jeszcze gorzki? Piłam kefiry różnych firm i moja pamięć zmysłów nie przypomina sobie żadnego tak charakterystycznego, a zarazem niedobrego posmaku! Niestety kefir naturalny Bakomy nie należy do najlepszych, a wśród kefirów stawiam go na dolnej półce.
Producent na opakowaniu informuje, że kefir jest naturalnym źródłem wapnia. I ma rację! Proszę się tylko nie sugerować, że tylko ten kefir jest źródłem wapnia. KAŻDY kefir jest naturalnym źródłem wapnia!
Kolejny duuuży minus to masa netto kefiru czyli 390g. Męczące jest przeliczanie kcal wg niepełnych liczb. Niestety w ten sposób producent utrudnia nam dowiedzenie się ile całe opakowanie zawiera kalorii, nie wspominając o ilości dziennego zapotrzebowania na wapń! Chyba, że Bakoma sama napisałaby na opakowaniu całkowitą wartość odżywczą produktu, jednak tego nie zrobiła. W dzisiejszych czasach, gdzie coraz więcej konsumentów jest świadoma tego, co spożywa, domaga się informacji o wartości odżywczej i składnikach użytych w produkcie, tak niepełna informacja odżywcza jest dużą wadą ze strony producenta.
100 g Kefiru naturalnego dostarcza 55 kcal.
białko - 3 g
węglowodany - 4 g
tłuszcz - 3 g
wapń - 120 mg (15%)
Opakowanie (390g) zapewnia 214,5 kcal (215kcal) i 468mg wapnia*
* Wśród znalezionych przeze mnie informacji wynika, że dzienne zapotrzebowania na wapń dla osób dorosłych wynosi prawidłowo:
1200 mg - wartość optymalna
lub 800 mg - wartość minimalna i wg tej wartości jest wyliczona ilość zalecanego dziennego spożycia wapnia dla Kefiru naturalnego
Wiem jak powinien smakować kefir bo piłem u mojej babci i nigdy nie był gorzki.Ta gorycz to konserwanty i antybiotyki.Właśnie antybiotyki są tak gorzkie że nam nie smakuje kefir czy maślanka.Zastanawiam się dlaczego to nie jest napisane na opakowaniu?
OdpowiedzUsuńWiem jak powinien smakować kefir bo piłem u mojej babci i nigdy nie był gorzki.Ta gorycz to konserwanty i antybiotyki.Właśnie antybiotyki są tak gorzkie że nam nie smakuje kefir czy maślanka.Zastanawiam się dlaczego to nie jest napisane na opakowaniu?
OdpowiedzUsuń