- Back to Home »
- warto wiedzieć »
- Bakterie mlekowe - cz.I
O bakteriach mlekowych będzie mowa na pewno nie raz, nie dwa, ponieważ są to bakterie powszechnie wykorzystywane w produkcji mleczarskiej. W takim razie postanowiłam przybliżyć ten temat, który być może rozjaśni pewne wątpliwości lub wzbogaci wiedzę.
Pierwszy krok - co to jest bakteria?
Jest to organizm jednokomórkowy, mający prostą budowę (czyli nie ma np. narządów, tkanek), ich wielkość liczona jest w mikrometrach (μm). Bakterie mogą mieć różny kształt: pałeczka, kula, spirala, ziarniak, laseczka, śrubowce, paciorkowce, krętki, gronkowce. Kształt bakterii stanowi jedną z cech identyfikacyjnych na podstawie morfologii.
Drugi krok - co to jest fermentacja?
Fermentacja jest to proces, za pomocą którego mikroorganizm uzyskuje energię niezbędną im do dalszego życia produkując przy tym różne związki jak np. kwas mlekowy, alkohol, kwas octowy, kwas masłowy itd. Fermentacja ta może zachodzić w warunkach tlenowych lub beztlenowych.
Trzeci krok - co to jest bakteria fermentacji mlekowej?
Jest to bakteria, która w wyniku fermentacji (mlekowej) produkuje głównie kwas mlekowy, w mniejszym stopniu również inne prod. (np.alkohol, CO2 itd.) Taka bakteria będąc w określonym środowisku wyłapuje cząsteczki cukru (glukozy), a następnie rozkłada je po to, aby efektem końcowym było uzyskanie energii do życia, a przy okazji wytwarza inne produkty (kwas mlekowy, kwas octowy, alkohol i inne)
Czwarty krok - bakteria fermentacji mlekowej = bakteria mlekowa
Tak, to jest dokładnie to samo. Określenie 'bakteria mlekowa' jest skrótem, który oznacza, że głównym produktem jest kwas mlekowy. W przypadku innych fermentacji, jeśli głównym produktem jest kwas octowy - są to bakterie octowe; kwas masłowy - bakterie masłowe itd.